Ultrasonografia noworodka i małego dziecka

Badanie USG
(ultrasonograficzne)

Gdzie są dostępne badania?
Nowy Tomyśl, Klinika Rosmed

jest metodą uzyskiwania obrazów narządów wewnętrznych człowieka przy pomocy ultradźwięków. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, ponieważ nie emituje szkodliwego promieniowania i nie wywołuje żadnych efektów ubocznych.

Jest to najpopularniejsza technika obrazowania również u dzieci. Badanie USG jest także standardową metodą badania noworodków. Do najczęstszych badań z tego zakresu zaliczamy USG przezciemiączkowe, USG jamy brzusznej oraz USG stawów biodrowych.

img-grzegorz-grund-second
USG przezciemiączkowe

Wykonuje się tylko u tych noworodków, które mają niezarośnięte ciemiączko.

Wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są: powiększenie obwodu głowy u dziecka, podejrzenie krwawienia w mózgu (szczególnie u wcześniaków), poszukiwanie śladów zakażeń, krwiaki i urazy porodowe w okolicy głowy, stany po porodzie przy użyciu kleszczy lub wyciągacza próżniowego, stwierdzone wrodzone torbiele w mózgu, wcześniactwo, niedotlenienie, niska punktacja w skali Apgar (zwłaszcza poniżej 8) oraz wady wrodzone.

USG jamy brzusznej i miednicy

Umożliwia zbadanie narządów wewnętrznych takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, nerki, nadnercza, jelita, macica, jajniki, jądra i pęcherz moczowy.

Dodatkowo można sprawdzić prawidłowość przepływu krwi przez wspomniane narządy.

USG jamy brzusznej jest szczególnie przydatne do określenia przyczyny bólu brzucha u małego dziecka.

Badanie nie jest bolesne i nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia powikłań u małego pacjenta. W pierwszym roku życia dziecka badanie ultrasonograficzne brzucha można przeprowadzić bez szczególnych przygotowań.

Jeżeli badanie jest wykonywane celem oceny refluksu żołądkowo-przełykowego lepiej jest, aby dziecko było nieco nakarmione.

Jeżeli dziecko ma problemy z pęcherzem moczowym lub moczowodami, badanie często wykonuje się przed i po oddaniu moczu przez dziecko celem lepszego zdiagnozowania wszelkich nieprawidłowości w działaniu układu moczowego.

Badania USG są więc bezbolesne, nieinwazyjnie, łatwo dostępnie i relatywnie niedrogie.

Jeżeli chodzi o wady tego typu badań diagnostycznych, jak do tej pory nie potwierdzono ich negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta.